Državni zbor RS je na seji z dne 27.09.2016 sprejel naslednje davčne zakone:
- Zakon o spremembi in dopolnitvah zakona o dohodnini
- Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb
- Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o davčnem postopku
Novela zakona o dohodnine je sprememba dohodninske lestvice, davčna obravnava nagrade (13. plače oziroma božičnice) in višje davčne olajšave.

Med sedanjim drugim in tretjim razredom se bo uvedel nov davčni razred s 34 odstotno stopnjo davka, ki bo veljala na neto davčno osnovo med 20.400 in 48.00 evrov, stopnja davka v četrtem razredu, kamor se uvrščajo zavezanci z neto davčno osnovo med 48.000 in 70.907 evrov, pa se bo znižala na 39 odstotkov. Ostaja pa najvišji razred pri dohodnini s 50 odstotno obdavčitvijo za tiste z neto davčno osnova nad 70.907 evrov. Novost je še posebna davčna obravnava za nagrade, ki jih zaposleni v podjetjih prejemajo enkrat letno na podlagi poslovne uspešnosti, kot so 13. plača in božičnica. Za izplačilo do višine 70 odstotkov povprečne plače po novem ne bo treba obračunati dohodnine. Sprememba se uvaja tudi za tiste z nižjimi prejemki, in sicer se dohodkovni prag za upravičenost do višje dodatne splošne olajšave zvišuje za 300 evrov na 11.166,37 evra.

Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o davku od dohodkov pravnih oseb prinaša povišanje stopnje davka od dohodkov pravnih oseb iz 17 odstotkov na 19 odstotkov. Državni svet je na izredni seji odločal o vložitvi odložilnega veta na noveli zakonov o dohodnini in o davku od dohodkov pravnih oseb. Za tega so državni svetniki izglasovali odložilni veto.


Sprememba zakona o davčnem postopku prinaša vrsto novosti in poenostavitev za davčne zavezance ter dodatnih možnosti za lažje plačilo davčnega dolga. Finančna uprava bo vsem zavezancem, ki so prostovoljno vključenim v obvezno pokojninsko zavarovanje, kot so, denimo, samozaposleni in kmeti, izdala predizpolnjen obračun prispevkov za socialno varnost. S tem se bosta zavezancem omogočili lažje izpolnjevanje davčne obveznosti in znižanje stroškov, davčnemu organu pa bo zagotovljeno pravilno in pravočasno pobiranje prispevkov. Novost je tudi zamik roka plačila davkov in prispevkov za pet dni po izplačilu plač. S tem se bo zavezancem omogočilo večjo likvidnost in lažje plačilo davkov in prispevkov. Sprememba je tudi pri lažjem plačilu davčnega dolga. Davčni organ bo lahko v primerih poenostavljene prisilne poravnave dovolil plačilo davka v največ 60 mesečnih obrokov. Da bi zavezance spodbudili k prostovoljnem izpolnjevanju davčnih obveznosti, pa bo višina obrestnih mer odvisna od teže kršitve ter okoliščin, ali je zavezanec kršitev opravil sam ali pa jo je ugotovil davčni organ.

Vir: Državni zbor RS